Косата ми смени своя цвят! Няколко думи за естественото изсветляване на косата
Предметът на техниките за боядисване на косата е често срещан, но се оказва, че косата ни не се нуждае от нашата помощ, за да промени нюанса си. Не знаете ли за това? Косата изсветлява по естествен начин и има много причини, поради които това се случва. Най-честата причина за загуба на наситеност на цвета на косата ни е излагането на слънце. Искате ли да научите повече за този феномен? Можете да прочетете в моята статия!
От брюнетка до блондинка
Само преди няколко години косата ми беше кестенява…
Беше тъмна и отразяваше слънчевите лъчи, като блестеше с красив златисто-кафяв цвят. Днес виждам само златният нюанс. Месец след месец косата ми ставаше по-светла, затова трябваше да използвам тъмнорус цвят. Разбира се, това не беше непосредствена промяна, защото трябваше да премина през светлобронзово и малко блестящи нюанси. Цялата дължина на косата не се е променила, защото в корените все още е тъмна.
Заслужава си да се отбележи, че не съм излагала косата си на слънце твърде много и не съм използвала продукти от лайка, които могат да я подчертаят. Като цяло, грижата за косата ми беше стандартна и не беше свързана с нищо, което би могло да насърчи изсветляването на цвета. Затова е странно как е възможно да промени толкова много цветове, без да е увредена или отслабена?
Експертите обясняват на какво се дължат промените в цвета
Претърсих половината от Интернет, за да намеря отговора на този раздразнителен въпрос. „Защо косата ми изсветлява с възрастта?”. Успях да намеря отговора и ще го споделя с Вас 🙂
Тъй като беше лесно да се предвиди, основна роля тук играят гените и меланоцитите. В края на краищата всичко е в нашите гени, нали? Този механизъм е прост. Естественият цвят на косата ни зависи от количеството на горепосочените меланоцити, които са клетки, съдържащи пигмент. Те произвеждат пигмент (меланин). Ако космената луковица изгуби пигмента, можем да наблюдаваме посивяване на косата. Когато става въпрос за процедурата за изсветляване на косата, важно е да се има предвид, че има два вида меланин – единият придава на косата тъмен нюанс, а вторият осигурява светъл или червеникав нюанс. Нивото на двата вида меланин е различно за всеки човек и заедно с промените, които се случват в нашия организъм, то може да се променя. За да обобщим, ако производството на меланин е ограничено, косата ни се превръща от кафява в руса, например. И няма нищо странно в това.
Някога били ли сте в такава ситуация? 😉
Ерика
Здравейте! Казвам се Ерика. Идеята за писане на блог дойде, когато бях тийнейджър. От тогава моят блог се разрастна и спечели своите верни последователи. Надявам се, че ще станете един от тях! Ако се интересувате от козметични новости и красотата като цяло, трябва да намерите нещо и за себе си. Добре дошли!